۱۰ نکته مهم در طراحی بیلبورد تبلیغاتی خلاقانه

امروزه به دلیل افزایش روزافزون تبلیغات در رسانه­‌های متعدد، توجه به اصول طراحی بیلبورد تبلیغاتی خلاقانه برای جلب توجه مخاطبان بیش از پیش اهمیت یافته است. چرا که امروزه مردم به تلفن همراهشان بیشتر از بیلبوردهای بزرگ با طراحی­‌های قدیمی و تکراری در اتوبان­‌ها توجه می‌­کنند. خلاقیت در فرهنگ­‌های مختلف معنی متفاوتی داشته اما به صورت کلی می‌توان گفت بیلبوردی که از سایر تبلیغات متمایز بوده و توجه مخاطبان را جلب کند یک بیلبورد تبلیغاتی خلاقانه است. در ادامه ده نکته مهم برای طراحی خلاقانه بیلبوردها را بررسی می­‌کنیم.

محتوای متنی را به حداقل برسانید

اکثر مطالعات در زمینه تبلیغات محیطی خلاقانه نشان می‌­دهند که شما برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان به طور متوسط 6 ثانیه فرصت دارید. بنابراین باید توجه زیادی به کوتاه بودن شعار کمپین، پیام تبلیغاتی، و نوشته­‌های بیلبورد داشته باشید. از یاد نبرید که در نظر نگرفتن این مورد در طراحی بیلبورد می­‌تواند تمام زحمات و هزینه­‌های کمپین را بی اثر سازد چرا که مخاطبان فرصت نکرده‌­اند پیام کمپین را درک کنند. اگر تصور می­‌کنید که پیام شما در قالب چند کلمه کوتاه نمی­‌گنجد شاید بهتر باشد رسانه دیگری به جز بیلبورد را انتخاب کنید.

جلب توجه کنید، اما نه بیش از حد!

رانندگان وسایل نقلیه عمده مخاطبان بیلبوردها هستند. بنابراین باید در نظر داشته باشید که تبلیغات شما موجب حواس پرتی راننده و بروز تصادف نشود.

بیلبورد برای قرار دادن آدرس و شماره تلفن نیست!

پس از آن که محتوای اصلی تبلیغ را طراحی کردید مکان‌­های خالی بیلبورد را با شماره تلفن، آدرس و یا اطلاعات اضافی پر نکنید. این موارد حواس مخاطبان را از پیام اصلی دور می­‌کند. بدیهی است که هیچ‌­کس برای یادداشت شماره تلفن یا آدرس شما در کنار بیلبورد توقف نخواهد کرد. به یاد داشته باشید که کمپین‌­های تبلیغات محیطی به عنوان پشتیبان برای رسانه‌­های دیگر تبلیغاتی در نظر گرفته می‌­شوند و لازم نیست به همه جزئیات در بیلبورد اشاره کنید. در صورت مشاهده شماره تلفن در یک بییلبورد مطمئن باشید که طراحی آن نه تنها خلاقانه نیست بلکه اصول اولیه نیز در آن رعایت نشده است.

باهوش باشید اما بیش از حد از هوشتان استفاده نکنید!

اگر می‌­خواهید جلب توجه کنید باید هوشمند به نظر برسید. البته هوشمندی را با مطالب پیچیده ترکیب نکنید. چرا که مخاطبان شما پیام‌­های تبلیغاتی پیچیده که با طر‌‌‌ح‌­های گرافیکی گنگ ترکیب شد‌‌‌ه‌­اند را دریافت نخواهند کرد. طر‌ح‌­های پیچیده گرافیکی برای مسابقات گرافیک و خلاقیت مناسب‌تر از بیلبوردهای بزرگراه هستند. یک بیلبورد تبلیغاتی خلاقانه در عین سادگی می­‌تواند توجه زیادی را به خود جلب کند.

بیشتر بهتر است!

با وجود این‌که هزینه تبلیغات بیلبوردی بسیار زیاد است باید بدانید که استفاده از تعداد محدود و پراکنده از بیلبوردها تقریبا هیچ نتیجه­‌ای نخواهد داشت و شما باید به تعداد کافی بیلبورد اجاره کنید تا به هدف کمپین برسید. بنابراین بهتر است برای برنامه‌ریزی رسانه کمپین خود با یک آژانس رسانه در زمینه تبلیغات محیطی مشورت کنید.

سادگی رمز موفقیت است

بیلبورد کتاب یا مجله نیست که آن را با جملات طولانی پر کنید. بیلبوردها عموما در هنگام حرکت و در کمتر از 6 ثانیه دیده و خوانده می‌­شوند. بنابراین تا جایی که ممکن است پیام کمپین را ساده و قابل فهم طراحی کنید تا در عین سادگی به یادماندنی نیز باشد.

به سایز لوگو توجه کنید

یکی از مهم‌­ترین مسائل در طراحی خلاقانه بیلبورد ایجاد تعادل میان سایز لوگو و عکس محصول است. بدیهی است که محصول و لوگو (یا برند محصول) باید هم­زمان در بیلبورد به خوبی نمایش داده شوند. چنانچه لوگو بیش از حد بزرگ باشد توجه مخاطب را از موضوع اصلی تبلیغ (یا همان محصول) دور خواهد کرد. بنابراین انتخاب سایز بهینه برای لوگو به صورتی که محصول و برند شناسایی شوند در طراحی بیلبورد بسیار مهم است.

از جاذبه طنز استفاده کنید

استفاده از طنز در تبلیغات موجب افزایش توجه مخاطبان شده و در اکثر موارد موجب ایجاد نگرش مثبت نسبت به برند خواهد شد. البته استفاده از طنز باید به نحوی باشد که با ویژگی­‌های برند و مخاطب تناسب داشته و شکل تمسخر نداشته باشد. استفاده از جاذبه طنز به تفاوت‌­های فرهنگی مناطق مختلف نیز بستگی دارد. برای مثال در انگلیس تبلیغات دارای جاذبه طنز عموما خلاقانه‌­تر به نظر می‌­رسند.

از المان­‌های موجود در محیط استفاده کنید

یکی دیگر از راه­‌های خلاقیت در تبلیغات بیلبوردی استفاده از المان­‌های موجود در محیط است. این روش علاوه بر افزایش جلب توجه مخاطبان باعث زیباسازی فضای شهری نیز خواهد شد.

از بعد سوم استفاده کنید

یکی دیگر از راه‌­های جلب توجه مخاطبان استفاده از چلنیوم با برجسته‌سازی لوگو و نوشته­‌های بیلبورد است. برجسته­‌سازی نوشته‌­ها علاوه بر جلب توجه مخاطبان موجب افزایش زیبایی ظاهری و یکنواختی در طراحی بیلبورد خواهد شد.

در نهایت ذکر این نکته نیز مهم است که خلاقیت در تبلیغات بیلبوردی قاعده ثابتی نداشته و ذکر موارد بالا صرفا برای مرور نکات مهم در طراحی بیلبورد برای خلق ایده‌­های جدید است.