انواع رسانه‌های تبلیغاتی

باتوجه به تنوع رسانه­‌های تبلیغاتی و افزایش روزافزون هزینه­‌های تبلیغات، انتخاب رسانه به چالشی اساسی برای برندها تبدیل شده است. بنابراین آشنایی با مزایا و معایب انواع رسانه­‌های تبلیغاتی برای برگزاری موفق کمپین تبلیغاتی ضروری به نظر می­‌رسد. هرکدام از انواع رسانه­‌های تبلیغاتی دارای ویژگی‌­های منحصر به فرد خود هستند که به تناسب اهداف تبلیغاتی و بودجه کمپین باید از آن­ها استفاده کرد. برای انتخاب بهترین رسانه، تیم برنامه‌­ریزی کمپین تبلیغاتی باید مزایا و معایب هر رسانه را سنجیده و بهترین رسانه از لحاظ نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را انتخاب کند.

دسته­‌بندی­‌های متنوعی برای انواع رسانه‌­های تبلیغاتی در کتب علمی تبلیغات ارائه شده است که تفاوت اندکی با یکدیگر دارند. بر اساس یکی از این دسته‌­بندی‌­ها می‌­توان رسانه­‌های تبلیغاتی را به چهار گروه رسانه‌­های چاپی، رسانه­‌های پخشی، رسانه­‌های محیطی و رسانه­‌های دیجیتال طبقه­‌بندی کرد. در ادامه هرکدام از این دسته بندی‌­ها به طور مختصر معرفی شده‌­اند.

تبلیغات چاپی

رسانه‌­­های چاپی یکی از قدیمی­‌ترین و محبوب‌­ترین انواع رسانه­‌های تبلیغاتی هستند که همواره گزینه خوبی برای کمپین‌­های تبلیغاتی بوده‌اند. تبلیغات چاپی شامل روزنامه‌­ها، مجله­‌ها، بروشورها و… هستند. روزنامه در میان تبلیغات چاپی بیشترین میزان دسترسی (Reach) را داشته و نسبت به سایر رسانه­‌های چاپی قیمت پایین­‌تری به ازای هر بازدید دارد. مجله‌­ها  نیز برای هدف قرار دادن مخاطبان در یک مکان خاص مناسب­‌ترند. برای مثال استفاده از مجلات محصولات پزشکی در بیمارستان­‌ها و مطب پزشکان باعث افزایش نرخ تبدیل مشتریان خواهد شد. بروشورها نیز برای ارائه اطلاعات درباره یک محصول یا برند جدید به مخاطبان هدف در یک محدوده محلی یا برای تعداد کم مخاطبان مناسب هستند. تصاویر زیر نمونه‌هایی از تبلیغات چاپی را نشان می‌دهد.

رسانه­‌های پخشی

رسانه­‌های پخشی شامل رسانه­‌های صوتی-تصویری مانند رادیو و تلویزیون هستند. استفاده از صدا و تصاویر متحرک در این رسانه­‌ها باعث افزایش تاثیرگذاری و جلب توجه مخاطبان می‌­شود. هم­چنین به دلیل بالا بودن دسترسی، این رسانه­‌ها (مثلا تلویزیون) عمدتا قیمت بسیار بالایی دارند. رسانه‌­های پخشی را می‌­توان در دو گروه تلویزیونی و رادیویی طبقه‌­بندی کرد.

تبلیغات تلویزیونی معمولا برای افزایش آگاهی از برند یا معرفی محصول جدید استفاده می‌­شود. هم‌چنین تبلیغات تلویزیونی امکان درگیر کردن احساسات و هیجان­‌های مخاطبان را داشته و ظرفیت بالایی برای نمایش تیزرهای خلاقانه دارند. تبلیغات رادیویی نیز علاوه بر دسترسی بالا برای هدف‌­گذاری مخاطبان محلی در مناطق جغرافیایی خاص می­‌تواند اثربخش باشد.

تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی یکی از اقتصادی‌­ترین و به صرفه­‌ترین روش‌­های تبلیغاتی است که می­‌تواند بسیار اثربخش باشد. تبلیغات محیطی به عنوان یکی از قدیمی­‌ترین رسانه‌­های تبلیغاتی جزء جدانشدنی کمپین­‌های 360 درجه است که همواره مورد توجه برندها بوده است. انواع رسانه‌ها در تبلیغات محیطی عبارتند از اجاره بیلبورد، استرابورد، تبلیغات در سینما، تبلیغات در مترو، تبلیغات در فروشگاه­‌ها و مراکز خرید، تبلیغات عرشه پل و…

تبلیغات دیجیتال

تبلیغات دیجیتال به تبلیغاتی اطلاق می­‌شود که به صورت دیجیتال از طریق اینترنت و سایر دستگاه­‌های دیجیتال نمایش داده می‌­شوند. تبلیغات دیجیتال شامل نمایش تبلیغات در وب‌ سایت­‌ها ( به صورت تبلیغات کلیکی، بنری و…)، تبلیغات در اپلیکیشن­‌ها (به شکل تبلیغات درون اپلیکیشنی، نمایشی، پوش نوتیفیکیشن و…)، تبلیغات گوگل ادز (تبلیغ در موتور جستجوی گوگل)، تبلیغات در شبکه­‌های اجتماعی و… است.

امروزه با توجه به گسترش استفاده از تلفن­‌های هوشمند، تبلیغات موبایلی به عنوان یکی از انواع رسانه‌­های تبلیغات دیجیتال بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. تبلیغات درون اپلیکیشنی، تبلیغات پیامکی و پوش نوتیفیکیشن از جمله روش‌­هایی است که می‌­توان برای تبلیغات در تلفن‌­های هوشمند استفاده کرد. هم‌چنین گسترش رسانه­‌های اجتماعی فرصتی برای برندها فراهم کرده است تا علاوه بر دسترسی به مخاطبان در فضای مجازی با آن­‌ها به صورت تعاملی ارتباط برقرار کرده و باشگاه مشتریان خود را تشکیل دهند. روند دیگری که در تبلیغات دیجیتال مورد توجه قرار گرفته ­است بیگ دیتا (Big Data) است. بیگ دیتا به بازاریابان دیجیتال کمک می­‌کند تا هدفمندتر از گذشته مشتریان مورد نظر خود را هدف قرار دهند.

مقایسه اثربخشی انواع رسانه­‌های تبلیغاتی

انجمن تبلیغات محیطی آمریکا (OAAA) در سال 2017 پژوهشی را برای مقایسه اثربخشی رسانه‌­های تبلیغاتی انجام داده است. نتیجه این پژوهش در نمودار زیر نشان داده شده است. همان‌­طور که در شکل مشخص است تبلیغات محیطی در مقایسه با انواع دیگر رسانه‌های تبلیغاتی، متوسط اثربخشی بالاتری داشته است. گزارش کامل این پژوهش را می­‌توانید در این صفحه از سایت این انجمن مطالعه کنید.

مقایسه هزینه انواع رسانه‌­های تبلیغاتی

در پژوهش دیگری که توسط این انجمن در سال 2018 صورت گرفته است هزینه به ازای هزار بازدید (CPM) رسانه­‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته اند. همان­طور که در تصویر زیر مشخص است  تبلیغات محیطی یکی از کم­ هزینه‌ترین رسانه­‌های تبلیغاتی است. جزئیات این پژوهش را می­توانید اینجا مطالعه کنید.

در نهایت لازم به ذکر است که هر کدام از رسانه‌­های تبلیغاتی مزایا و معایب خاص خود را دارند که به تناسب اهداف کمپین و مشخصات خاص آن رسانه باید از ‌آ‌‌ن‌­ها استفاده کرد تا اثر بخشی کمپین را به حداکثر رساند. آژانس تبلیغاتی آرمانی به پشتوانه سال­‌ها تجربه و برگزاری کمپین‌­های متعدد تبلیغات محیطی آماده برنامه‌­ریزی استراتژیک رسانه برای کمپین­‌های محیطی برندهای داخلی و خارجی است. برای کسب اطلاعات بیشتر با آرمانی تماس بگیرید.